zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

Pielgrzymka ŚDS na Warmię

27.06.2018

Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To wielka trójka warmińskich sanktuariów maryjnych.

W środę 27 czerwca 2018 r. odbyła  się  wycieczko- pielgrzymka autokarowa w której wzięło udział 45 osób.

Gietrzwałd to pierwsze miejsce, do którego zajechaliśmy.

Gietrzwałd - wieś gminna położona na Warmii (w woj. warmińsko-mazurskim)  pomiędzy Olsztynem, a Ostródą. Gietrzwałd leży na skraju południowej Warmii nad rzeką Giłwą, jest otoczony wzgórzami.

Akt lokacyjny miejscowości podpisał sam Mikołaj Kopernik w 1352 r.

We wsi znajduje się słynne na całą Europę Sanktuarium Maryjne z miejscem objawień Matki Boskiej w 1877 r. (które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku).

Sanktuarium Maryjne to neogotycka bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1507 r., wielokrotnie przebudowywana w otoczeniu świątyni znajduje się kaplica pw. Św. Jakuba.

Na obrzeżach wsi, na terenie kościelnym (na błoniach gietrzwałdzkich) znajduje się Droga Krzyżowa którą przeszliśmy, oraz cudowne źródełko – woda z tego źródełka ma magiczną moc.

Wieś posiada zabytkowy układ architektoniczny oraz warmiński charakter.

W Sanktuarium uczestnicy poznali historię objawienie Maryi. Najważniejszy dla nas był udział we Mszy Świętej, którą celebrował nasz proboszcz ksiądz prałat dr Andrzej Maciejewski  w intencji uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu. .

  Po mszy udaliśmy się na  obiad w restauracji  Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Po zakończeniu posiłku ks. prał. dr Andrzej Maciejewski zaprosił wszystkich na  lody. W czasie wolnym  mogliśmy kupić pamiątki.

Następnie pojechaliśmy do Świętej Lipki. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce znane jest z wyjątkowych prezentacji organowych, w czasie których nie tylko wsłuchiwaliśmy się w brzmienie organów, ale i oglądaliśmy poruszające się figurki.

Święta Lipka – to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków.

W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej, wzorowany na ikonie Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Większej Matki Bożej. Na zamówienie jezuitów wykonał go w 1640 r. Bartłomiej Pens, Belg mieszkający w Elblągu, który po zajęciu tego miasta przez Szwedów na stałe przeniósł się do Wilna. Samuel Gräwe – złotnik z Królewca wykonał srebrną sukienkę na ten obraz, srebrne ozdoby na tabernakulum ze sceną Ostatniej Wieczerzy i Wieczerzy w Emaus oraz monstrancję w kształcie drzewa lipowego z figurką Matki Bożej. Matka Boża w tym wizerunku jest czczona jako Matka Jedności Chrześcijan.

Ostatnim miejscem wycieczki był Stoczek Klasztorny, który zwiedziliśmy z ks. Wojciech Sokołowskim proboszczem sanktuarium Matki Bożej Pokoju.

Sanktuarium maryjne – Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornymjest zabytkiem wybitnym. Kościół i klasztor, który obecnie należy do marianów, a wcześniej był siedzibą bernardynów i franciszkanów, ma bardzo bogatą historię, trwającą od XVII wieku. Wtedy miejscowość nazywała się Springborn. 

Powstał jako pierwszy w tym regionie kościół barokowy w kształcie rotundy. Później został rozbudowany, a następnie dobudowano tu klasztor. Ozdobą kościoła jest sławny obraz z 1713 roku, przedstawiający Matkę Boską Stoczkowską, który znajduje się w ołtarzu głównym.

We wnętrzu świątyni znajdują się dwa bardzo ciekawe i cenne barokowe ołtarze z XVII w stojące na bocznych ścianach nawy, wspaniała kuta żelazna ambona oraz organy z XVIII w.  W klasztorze tym, wówczas opuszczonym, w latach 1953-54 był internowany w bardzo trudnych warunkach kardynał prymas Stefan Wyszyński. Jego celę zamieniono później na muzeum, które zwiedziliśmy. Byliśmy również w pięknym ogrodzie.

Do Przasnysza wróciliśmy pełni wrażeń z pomysłami na kolejne wspólne wyjazdy.

Współorganizatorem autokarowej pielgrzymki dla uczestników ŚDS, ich rodzin i pracowników był proboszcz parafii Św. Wojciecha w Przasnyszu, ksiądz prałat dr Andrzej Maciejewski. Składamy serdeczne podziękowania za profesjonalne przygotowanie wyjazdu, wspólne uczestnictwo w pielgrzymce a także za wprowadzenie doskonałego nastroju i humoru.


Wersja do druku
« inne aktualności

ePUAP

Karta Dużej Rodziny

Centrum Aktywności Lokalnej

Urząd Miasta Przasnysz

Niebieska Linia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Dobry Wolontariat