zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

W sierpniu wnioski także w MOPS

02.08.2018

Od sierpnia wnioski o świadczenia dla rodzin, w tym o „Dobry Start” i „Rodzina 500+”, można składać także tradycyjną drogą – papierowo w urzędzie. Równolegle trwa składanie wniosków przez internet.

 

1 lipca ruszyło składanie wniosków o świadczenia dla rodzin. W tym roku, przez pierwszy miesiąc, wnioski można było składać jedynie przez internet. Wnioski o „Dobry Start” składać można przez portal empatia.mrpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną. Wnioski o „Rodzina 500+” dodatkowo można złożyć przez Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

 

Od sierpnia wnioski można składać także w formie tradycyjnej, czyli w urzędzie. Można je także wysłać pocztą.

 

Kto powinien złożyć wniosek?

 

Prawo do różnych form wsparcia dla rodzin jest ustalane na dany okres świadczeniowy. W przypadku programu „Rodzina 500+” jest to okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Zbliżający się nowy okres świadczeniowy powoduje więc konieczność złożenia nowego wniosku.

 

Podobne zasady obowiązują w odniesieniu do innych form wsparcia. Oznacza to, że wymóg złożenia wniosków dotyczy rodzin zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z różnych form wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero zacząć je otrzymywać.

 

Uwaga! Świadczenie dobry start  przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 24. roku życia.

 

Ważne terminy!

 

Im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej świadczenie do nas trafi. Warto też pamiętać, żeby nie przegapić terminu złożenia wniosku. W przeciwnym razie rodzina albo pozbawi się prawa do wybranego świadczenia (dotyczy to programu „Dobry Start”), albo na jego przyznanie i wypłatę będzie musiała dłużej poczekać (np. w programie „Rodzina 500+”).

 

W przypadku świadczenia dobry start wniosek musimy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Jeśli jednak wniosek złożymy w lipcu lub sierpniu to pieniądze trafią do nas najpóźniej do końca września. Jeśli złożymy po tym terminie (we wrześniu, październiku, listopadzie) to gmina będzie miała 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia.

 

Przy programie „Rodzina 500+”, jeśli wniosek na nawy okres świadczeniowy złożymy w lipcu lub sierpniu to pieniądze otrzymamy do końca października – czyli zachowana będzie ciągłość wypłat. Jeśli wniosek złożymy we wrześniu, wtedy świadczenie trafi do nas do końca listopada, z wyrównaniem za październik. Wniosek złożony w październiku to wypłata do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. Wniosek o „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy trzeba złożyć do końca października.

Wersja do druku
« inne aktualności

ePUAP

Karta Dużej Rodziny

Centrum Aktywności Lokalnej

Urząd Miasta Przasnysz

Niebieska Linia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Dobry Wolontariat