zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

Dziękujemy Wolontariuszom Światła 2018

27.03.2019


 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Mazowieckim Instytutem Kultury dziękuje Wolontariuszom Światła 2018

 

             27 marca 2019 r. - Międzynarodowy Dzień Teatru - przyniósł Wolontariuszom Światła skupionym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przasnyszu miłą niespodziankę. Na zaproszenie Mazowieckiego Instytutu Kultury wolontariusze wybrali się w tym dniu do nowo otwartej po remoncie siedziby Instytutu przy ulicy Elektoralnej 12 w Warszawie.

             Przewóz wolontariuszy do Warszawy oraz ich ubezpieczenie na czas wyjazdu, sponsorował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który był organizatorem wydarzenia. Pani Dyrektor Joanna Cieślik przywitała w autokarze przybyłych wolontariuszy, życząc udanej wycieczki oraz wielu artystycznych doznań.

             W Mazowieckim Instytucie Kultury już od progu przywitały wolontariuszy znajome, uśmiechnięte i życzliwe twarze. Pan Sławosz Balcerzak - Kierownik Działu Galerii i Wystaw, koordynator FFŚ w Przasnyszu z ramienia MIK, Pani Joanna Janusewicz- Kierownik Działu Organizacyjnego MIK oraz Pani Katarzyna Głodowska– Pracownik Działu Marketingu i Promocji zaprosili do zwiedzania Instytutu. Pierwszym punktem programu była wystawa Alfonsa Kułakowskiego zatytułowana „Jestem z Warmii, Mazur”.

             Alfons Kułakowski to postać z niezwykle ciekawym i barwnym życiorysem, co obrazują jego prace. Urodzony na Ukrainie, przesiedlony na Syberię, ucieka do Kazachstanu gdzie odbywa studia malarskie. Po uzyskaniu polskiego obywatelstwa w 1997 roku, wraz z bratem jako repatrianci osiedlają się w Witoszewie w powiecie iławskim, gdzie Alfons w wyremontowanym dworku urządza galerię swoich prac. W 2009 roku płonie dworek wraz z całym dorobkiem twórczym. Losy życia artysty ukazuje dokumentalny film Wojciecha Staronia pt. „Bracia”.

             Wystawa w MIK prezentuje prace namalowane od 2009 roku. Malarz ma obecnie dziewięćdziesiąt jeden lat. Brał udział w otwarciu wystawy i nadal jest aktywnym twórcą. W jego pracach uderza swoista, niepowtarzalna kolorystyka podkreślona światłem, gęstością farby i całym niepowtarzalnym malarskim kunsztem.

             Po jednej porcji żywej kultury przyszedł czas na kolejną, tzn. polsko – czeską wystawę „Razem w komiksie”, która prezentuje prace nagrodzone w konkursie pod taką sama nazwą. Konkurs poświęcony bohaterom polskim i czeskim (m.in. takim jak: Jan Masaryk, Ignacy Paderewski, Milada Horáková, Věra Čáslavská, bracia Mašínowie, Ryszard Siwiec, Jan Palach, Irena Sendlerowa)  stanowi ukłon w stronę historii naszych narodów.

             Zwieńczeniem gościny w Mazowieckim Instytucie Kultury był pobyt w kameralnym Teatrze Mazowieckim na  monodramie Wojciecha Pszoniaka pt. „Belfer”. Dziewięćdziesiąt minut doskonałej gry aktorskiej przykuwało uwagę widza od pierwszej do ostatniej sekundy. „Belfer” to przepiękny dramat o wieloznacznych przekazach, poddający pod osąd wartości współczesnego społeczeństwa.

             Po tak intensywnym obcowaniu z kulturą i sztuką pozostał już tylko powrót do Przasnysza i oczekiwanie na kolejny Festiwal Fabryka Światła w Przasnyszu.

 

Dziękujemy pracownikom Mazowieckiego Instytutu Kultury za zaproszenie oraz serdeczną i życzliwą atmosferę w czasie wizyty.


Wersja do druku
« inne aktualności

ePUAP

Karta Dużej Rodziny

Centrum Aktywności Lokalnej

Urząd Miasta Przasnysz

Niebieska Linia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Dobry Wolontariat