zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

MOPS realizuje projekt na rzecz osób niesamodzielnych.

27.03.2019

W maju 2018 roku Miasto Przasnysz podpisało porozumienie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON w Warszawie w sprawie  realizacji projektu pod nazwą „Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych – nowe standardy kształcenia i opieki”. Projekt realizowany jest w ramach II Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „ Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.8 „Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Miasto Przasnysz jest jedną z 31 gmin w kraju, gdzie testowany jest nowy model funkcjonowania usług opiekuńczych dla osób chorych, niesamodzielnych wymagających wsparcia w miejscu zamieszkania.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu koordynuje realizację projektu. Pierwszym etapem była  rekrutacja opiekunów osób niesamodzielnych, w wyniku której zostało wyłonionych 12 osób. Osoby te w ramach Projektu otrzymały wsparcie w formie diagnozy funkcyjnej, której celem było określenie predyspozycji do pracy z osobami niesamodzielnymi. Następnie odbyły 100 godzinny cykl szkoleń,  w trakcie którego zdobyły wiedzę z zakresu opieki i pielęgnacji osób niesamodzielnych, podstaw psychologii (m.in.  jak z chorym rozmawiać i być dla niego wsparciem). Po zakończeniu szkoleń opiekunowie mieli możliwość podjęcia pracy w formie opiekuna osoby niesamodzielnej na terenie miasta Przasnysz. Spośród 12 osób, które przeszły szkolenie 10 rozpoczęło pracę.  Opiekunowie, którzy podjęli pracę, przez okres świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych otrzymują pomoc w formie superwizji. Sesje superwizyjne mają charakter zarówno grupowy jak i indywidualny i stanowią ogromne wsparcie dla każdego z uczestników.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu przeprowadził również rekrutację osób niesamodzielnych do udziału w projekcie. Należy pamiętać, że osoba niesamodzielna to  osoba, u której z powodu  naruszenia  funkcji organizmu stwierdza się ograniczenia aktywności powodujące konieczność stałej albo długotrwałej pomocy innej osoby w celu zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Wśród osób niesamodzielnych znaleźli  się zarówno chorzy, którzy dotychczas korzystali z pomocy w formie usług opiekuńczych, jak również osoby które takiej pomocy nie otrzymywały. Łącznie do projektu zostało zakwalifikowanych 21 osób niesamodzielnych.

W projekcie zostały przewidziane następujące formy wsparcia dla osób niesamodzielnych:

a)      Przeprowadzenie oceny stopnia niesamodzielności- przy określaniu stopnia niesamodzielności ocenie podlegały kryteria w następujących obszarach: mobilność, samoobsługa, kształtowanie codziennego życia i kontaktów społecznych. Stopień niesamodzielności chorego ustalał lekarz.

b)      Usługi asystenckie i opiekuńcze–Usługi świadczone w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej przez okres 6 miesięcy w wymiarze od dwóch do sześciu godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu, jeśli jest taka potrzeba.

c)      Teleopieka– wsparcie adresowane do osób niesamodzielnych  z pierwszym i drugim  stopniem niesamodzielności.

d)     Wizyty ratownika medycznego w miejscu zamieszkania dla osób objętych teleopieką– w ciągu 6 miesięcy świadczenia usług asystenckich i opiekuńczych przewidziano trzy wizyty.

e)      Wsparcie doradcy żywieniowego (asystenta rodziny) –  Rodzinne poradnictwo zdrowotne w zakresie diety, ćwiczeń, zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia..

Dzięki udziałowi w projekcie „ Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych – nowe standardy kształcenia i opieki”, dwadzieścia jeden chorych, niesamodzielnych mieszkańców naszego miasta otrzymuje wysokiej jakości usługi opiekuńcze w swoich domach. Zarówno chorzy jak i opiekunki wysoko oceniają działania realizowane w projekcie. Co ważne, tak szeroka oferta wsparcia dla chorych finansowana jest w całości z  zewnętrznych środków unijnych. Uczestnictwo MOPS w projekcie pozwoliło rozszerzyć zakres usług opiekuńczych dla pozostałych chorych, którzy korzystają z tej formy pomocy. Podkreślić należy, że pomoc osobom starszym, chorym, niesamodzielnym w formie usług opiekuńczych jest zadaniem własnym obligatoryjnym, finansowanym ze środków miasta.

Na zdjęciu zespół projektowy wraz z opiekunkami.


Wersja do druku
« inne aktualności

ePUAP

Karta Dużej Rodziny

Centrum Aktywności Lokalnej

Urząd Miasta Przasnysz

Niebieska Linia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Dobry Wolontariat