Regulamin projektu Aktywizacja społeczno-zawodowa szansą na usamodzielnienie
REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „AKTYWIZACJA SPOŁECZNO-ZAWODOWA SZANSĄ NA USAMODZIELNIENIE”
REALIZOWANYM PRZEZ
MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W PRZASNYSZU
Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VII Promocja integracji społecznej
Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji
Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej
Opracował: koordynator Anna Beata Juklaniuk
Sprawdził i zatwierdził: Dyrektor MOPS Joanna Cieślik
§ 1
Informacje o projekcie
-
Projekt pod nazwą „Aktywizacja społeczno - zawodowa szansą na usamodzielnienie” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu z siedzibą w Przasnyszu przy ulicy Świętego Stanisława Kostki 5.
-
Biuro Projektu znajduje się w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu przy ul. Świętego Stanisława Kostki 5. Biuro czynne jest we wtorki w godz. 9.00-17.00, w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 7.30 – 15.30 Telefon: (29) 7522883; Tel./fax(29) 7564593.
-
Pracownicy socjalni uczestniczący w realizacji projektu urzędują w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu.
-
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu gminy.
-
Cele Projektu są zgodne z założeniami POKL – Priorytet VII ( w odniesieniu do grup docelowych projektu), z Planem Działania dla Priorytetu VII, ze Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Przasnysza (cel operacyjny – tworzenie systemu wsparcia dla osób bezrobotnych w celu ich aktywizowania).
-
Projekt wpisuje się w cele Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2020 roku – rozwój i kształtowanie kapitału społecznego. Projekt jest zgodny z celami horyzontalnymi EFS, ponieważ wspiera kwestie równości szans i ma na celu rozwój społeczeństwa informacyjnego.
-
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
-
Beneficjent – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu.
-
Projekt – projekt systemowy p.n.: „Aktywizacja społeczno - zawodowa szansą na usamodzielnienie” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu gminy.
-
Biuro Projektu – budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, 06-300 Przasnysz, ul. Świętego Stanisława Kostki 5.
-
Dyrektor MOPS, Kierownik Projektu – osoba odpowiedzialna za zarządzanie całością projektu oraz za stały nad nim nadzór, zawieranie umów, rozwiązywanie prawnych aspektów projektu, nadzór nad działaniami Zespołu Projektowego.
-
Księgowy Projektu – specjalista odpowiedzialny za prowadzenie księgowości, rozliczanie projektu oraz sprawozdawczość finansową projektu.
-
Koordynator Projektu – konsultant odpowiedzialny za monitoring, dokumentację, promocję i sprawozdawczość.
-
Zespół Projektowy – wszystkie osoby odpowiedzialne za działania merytoryczne: zainicjowanie, planowanie, organizowanie, monitoring, ewaluację, sprawozdawczość i zamknięcie projektu (Dyrektor MOPS, główna księgowa, koordynator, pracownicy socjalni. W/w są powołani lub oddelegowani do pracy w projekcie.).
-
Szkolenie zawodowe – szkolenie umożliwiające nabycie kwalifikacji w określonym zawodzie.
-
Szkolenie kompetencyjne – szkolenie wyposażające w umiejętności pozwalające na poszukiwanie pracy oraz jej utrzymanie.
-
Szkolenie informatyczne – kursy obsługi komputera, umiejętności wykorzystania Internetu oraz w zależności od poziomu wiedzy rekrutowanej grupy specjalistyczne kursy obsługi określonych programów.
-
Badania w zakresie medycyny pracy – badania lekarskie sprawdzające stan zdrowia Uczestników niezbędne do ewentualnego podjęcia przez nich pracy.
-
Doradztwo zawodowe – konsultacje i rozmowy z doradcą zawodowym mające przede wszystkim na celu wybór właściwego szkolenia zawodowego.
-
Doradztwo psychologiczne – konsultacje i rozmowy z psychologiem mające na celu poszukiwanie predyspozycji indywidualnych do wykonywania określonego zawodu, wzmocnienie motywacji do poszukiwania i podjęcia pracy.
-
Doradztwo prawne – indywidualne i grupowe porady prawne m. in. w zakresie prawa rodzinnego, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy.
-
Grupa samopomocowa – dobrowolne zgromadzenie Uczestników projektu, spotykających się w ustalonych przez nich wcześniej dniach i godzinach w celu wzajemnego wspierania się, wspólnego rozwiązywania swoich problemów natury psychicznej czy socjalnej, które dotyczą ich bezpośrednio lub ich bliskich oraz budowania pozytywnych relacji w grupie. Jest środkiem prowadzącym do zniesienia izolacji zewnętrznej (społecznej, towarzyskiej) i wewnętrznej (osobistej, duchowej). Grupa samopomocowa prowadzona będzie przez pracowników socjalnych zaangażowanych w projekcie.
-
Kandydat – osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do udziału w projekcie.
-
Uczestnik – kandydat, który spełnił wszystkie wymogi formalne określone we wniosku o dofinansowanie projektu oraz otrzymał pozytywną opinię kwalifikacyjną wydaną przez komisję rekrutacyjną i podpisał deklarację udziału w projekcie.
-
Komisja rekrutacyjna – zespół w składzie: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zewnętrzny ekspert – psycholog, socjolog lub inny specjalista oraz pracownicy socjalni. Ostateczny wybór kandydatów spełniających wymogi kwalifikacyjne do udziału w projekcie należy do Dyrektora MOPS.
-
Deklaracja uczestnictwa w Projekcie – dokument stanowiący wyrażenie zgody na udział w projekcie, potwierdzający spełnianie kryteriów i znajomość Regulaminu (załącznik nr 3).
§ 2
Postanowienia ogólne
-
Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji kandydatów, zasady uczestnictwa w projekcie oraz prawa i obowiązki Uczestników.
-
Projekt zakłada objęcie wsparciem zrekrutowanych Uczestników, których liczba uzależniona jest corocznie od środków finansowych otrzymanych na realizację projektu.
-
Projekt realizowany jest w okresie od 01 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2013 roku. W każdym kolejnym roku kalendarzowym Beneficjent zastrzega sobie prawo do zmian w szczegółowych celach, działaniach, zakładanych produktach i rezultatach projektu.
-
Udział Uczestników w projekcie jest bezpłatny.
-
Koszt uczestnictwa Uczestników w projekcie ponosi Beneficjent Projektu ze środków otrzymanych na realizację projektu.
-
W Projekcie zaplanowano organizację następujących działań:
-
zawarcie kontraktów socjalnych, w których zastosowane będą, co najmniej trzy instrumenty aktywnej integracji.
-
finansowanie zasiłków celowych z wkładu własnego MOPS,
-
organizację integracyjnych wyjazdowych sesji grupowych, w czasie których prowadzone będą zajęcia wspierająco-motywujące,
-
organizację usług wspierających aktywizację zawodową - konsultacje indywidualne z psychologiem, radcą prawnym i doradcą zawodowym oraz zajęcia grupowe i warsztatowe w celu podniesienia efektywności działań skierowanych do Uczestników projektu,
-
szkolenia kompetencyjnego wyposażającego w umiejętności pozwalające na poszukiwanie pracy oraz jej utrzymanie,
-
szkolenia informatycznego wyposażającego w umiejętności obsługi komputera, wykorzystania Internetu, i.t.p.
-
szkolenia zawodowego w zawodach określonych na podstawie wskazań Uczestników i doradców, w ilości wymaganej dla uzyskania kwalifikacji w danym zawodzie,
-
badań Uczestników w zakresie medycyny pracy sprawdzających stan ich zdrowia,
-
organizację wyjazdów integracyjnych i spotkań dla Uczestników projektu a także ich rodzin,
-
organizację wyjazdów studyjnych,
-
organizację spotkań grupy samopomocowej.
7. W Projekcie przewidziano:
-
pokrycie kosztów szkoleń i doradztwa psychologicznego i zawodowego,
-
pokrycie kosztów wyjazdów integracyjnych, szkoleniowych, wizyt studyjnych i spotkań dla uczestników i członków ich rodzin,
-
pomoc finansową nakierowaną na aktywną integrację umożliwiającą poprawę (doskonalenie) wizerunku własnego Uczestników, wzrostu samoakceptacji, itp.,
-
zapewnienie materiałów szkoleniowych i dydaktycznych,
-
zapewnienie właściwych warunków lokalowych i sprzętu do realizacji szkolenia,
-
zapewnienie cateringu – obiadu dla Uczestników w czasie szkoleń oraz w trakcie wyjazdów i spotkań integracyjnych, studyjnych, szkoleniowych i innych, przewidzianych w budżecie wniosku o dofinansowanie .
W/w działania opisane w pkt. 6 i pkt. 7 mogą być realizowane w ramach Klubu Integracji Społecznej.
§ 3
Zasady uczestnictwa w Projekcie
1. Uczestnikiem może zostać osoba, która w dniu podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie, spełnia następujące kryteria:
-
korzysta ze świadczeń pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
-
jest w wieku aktywności zawodowej (15-64 lata),
-
jest bezrobotna i/lub nieaktywna zawodowo /lub zatrudniona,
-
jest zagrożona wykluczeniem społecznym,
-
nie uczestniczy w żadnym innym projekcie współfinansowanym przez EFS,
-
pozytywnie przeszła proces rekrutacji,
-
zapoznała się z niniejszym regulaminem uczestnictwa w projekcie,
-
wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.
2. Uczestnik zobowiązany jest do:
-
aktywnego uczestnictwa w spotkaniach indywidualnych, szkoleniach oraz wszystkich formach doradztwa psychologicznego i zawodowego,
-
utrzymywania stałego i aktywnego kontaktu z Beneficjentem,
-
wypełniania ankiet i kwestionariuszy dostarczanych zarówno przez Beneficjenta jak i realizatorów szkoleń oraz udzielania informacji dotyczących swojej aktualnej sytuacji na rynku pracy w trakcie trwania projektu, a także do 6-ciu miesięcy po jego zakończeniu,
-
niezwłocznego informowania pracownika socjalnego o przeszkodach uniemożliwiających udział w szkoleniach i formach doradztwa najpóźniej do godziny 930 w dniu nieobecnościoraz niezwłocznego poinformowania o rezygnacji z udziału w projekcie (napisanie oświadczenia).
-
niezwłocznego informowania pracownika socjalnego o wszelkich zmianach numeru telefonu lub adresu zamieszkania,
-
punktualnego stawiania się na zajęcia ( w przypadku nie zgłoszenia przyczyny nieobecności lub spóźnienia się na zajęcia po 930 nie będzie dla danej osoby zamówiony catering),
-
usprawiedliwiania wszystkich nieobecności (ustnie lub pisemnie) u pracownika socjalnego lub u innych członków zespołu projektowego.
3. Uczestnik ma prawo do:
-
udziału w konsultacjach indywidualnych, szkoleniach oraz wszystkich formach doradztwa,
-
ustalenia indywidualnego terminu spotkania z psychologiem, radcą prawnym bądź doradcą w razie zaistnienia usprawiedliwionych okoliczności uniemożliwiających udział w zajęciach z doradcami w terminie wyznaczonym przez realizatora projektu,
-
zgłaszania uwag i oceny szkoleń i doradztwa, w których uczestniczy,
-
otrzymania materiałów szkoleniowych i dydaktycznych,
-
otrzymania certyfikatów lub zaświadczeń o uczestnictwie w szkoleniach,
-
otrzymania opinii na temat predyspozycji indywidualnych i zawodowych od psychologów i doradców,
-
opuszczenia maksymalnie 20% godzin szkoleń (większa ilość nieobecności spowoduje skreślenie z listy uczestników projektu), w tym 10 % bez pisemnego usprawiedliwienia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość pozostawienia Uczestnika w projekcie przy absencji z powodów usprawiedliwionych wyższej niż 20%. Ostateczną decyzję podejmie wówczas Dyrektor MOPS po pozytywnej akceptacji Zespołu Projektowego,
-
do rezygnacji z udziału w projekcie bez ponoszenia odpowiedzialności, w przypadku, gdy: rezygnacja nastąpiła z ważnych powodów osobistych lub zawodowych (np. podjęcie pracy bez możliwości dalszego uczestnictwa w projekcie), niemożliwych do przewidzenia w chwili podpisania niniejszego regulaminu (np. choroba),
4. W przypadku rezygnacji Uczestnika z udziału w szkoleniach z przyczyn nieuzasadnionych lub skreślenia z listy uczestników projektu spowodowanego niewypełnieniem postanowień zawartych w niniejszym regulaminie, Beneficjentmoże żądać od Uczestnika zwrotu poniesionych kosztów jego uczestnictwa.
§ 4.
Rekrutacja kandydatów
-
Rekrutacja kandydatów do projektu odbywa się z uwzględnieniem zasady równych szans, w tym z zasadą równości płci, zakłada bowiem równy dostęp do projektu zarówno kobiet jak i mężczyzn znajdujących się w grupie potencjalnych Uczestników.
-
Rekrutacja kandydatów do udziału w projekcie odbywa się poprzez:
-
wyłonienie kandydatów przez pracowników socjalnych spośród klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu spełniających kryteria określone we wniosku o dofinansowanie projektu,
-
indywidualne konsultacje z pracownikiem socjalnym i wyłonienie wstępnej listy kandydatów,
-
wypełnienie ankiet rekrutacyjnych (załącznik nr 1), oraz oświadczeń o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji (załącznik nr 2),
-
rekrutację zewnętrzną przeprowadzoną przez psychologa, socjologa lub innego specjalistę zatrudnionego w ramach umowy o dzieło, zakończoną pisemnym raportem,
-
ustalenie przez Zespół Projektowy ostatecznej listy uczestników oraz zatwierdzenie jej przez Dyrektora MOPS.
-
Po uzyskaniu pozytywnej opinii kwalifikacyjnej każdy z kandydatów zostanie powiadomiony o zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie i terminie pierwszego spotkania.
-
Po zakończeniu procedury rekrutacyjnej kandydaci zakwalifikowani do Projektu zobowiązani będą do podpisania:
-
deklaracji uczestnictwa w Projekcie, która stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu (załącznik nr 3),
-
oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, które stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu (załącznik nr 4),
-
karty danych osobowych Uczestnika Projektu, która stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu (załącznik nr 5),
-
kontraktu socjalnego.
5 Kandydaci, którzy złożą wszystkie wymagane dokumenty rekrutacyjne, stają się Uczestnikami.Od dnia podpisania deklaracji przez Uczestnika rozpoczyna się jego udział w projekcie.
6. Złożone przez kandydata dokumenty nie podlegają zwrotowi.
§5.
Postanowienia końcowe
-
Regulamin wchodzi w życie 1 stycznia 2010r. i obowiązuje przez czas trwania Projektu. Regulamin jest dostępny w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu i na stronie internetowej MOPS PRZASNYSZ
-
Beneficjent zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu oraz wyłącznej interpretacji jego zapisów.
-
Niniejszy regulamin może ulec zmianie w przypadku, gdy będzie to konieczne z uwagi na zmiany wprowadzone do wniosku o dofinansowanie projektu, zmianę przepisów prawa lub warunków umowy o dofinansowanie projektu, a także pisemnego zlecenia wprowadzenia określonych zmian ze strony organów lub instytucji uprawnionych do dokonania oceny i kontroli realizacji projektu.
-
Beneficjent zastrzega sobie prawo zaprzestania realizacji projektu w razie rozwiązania umowy o dofinansowanie z Instytucją Pośredniczącą.
-
Zapoznanie się z regulaminem oraz akceptację zapisów niniejszego regulaminu Uczestnik Projektu potwierdza podpisem na deklaracji uczestnictwa w Projekcie.
Załączniki:
LP |
Nazwa dokumentu |
Pliki do pobrania |
1 |
Ankieta rekrutacyjna |
|
2 |
Oświadczenie Kandydata na Uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji |
|
3 |
Deklaracja uczestnictwa w Projekcie |
|
4 |
Oświadczenie Uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych |
|
5 |
Karta danych osobowych Uczestnika Projektu |
|
27.11.2024 // mopsprzasnysz.pl/projekt2010