zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

Trzeci Kongres Zdrowia Psychicznego

09.06.2021

 

7 czerwca w Warszawie odbył się III Kongres Zdrowia Psychicznego na którym obecni byli pracownicy przasnyskiego  MOPS. Na forum poruszone zostały bardzo ważne kwestie związane z ochroną , wspieraniem i leczeniem zdrowia psychicznego. 

Inicjatorami Kongresu Zdrowia Psychicznego są prof. Jacek Wciórka, prof. Andrzej Cechnicki i dr Marek Balicki, a bezpośrednim organizatorem Fundacja eFkropka.

W Kongresie biorą udział ludzie z całej Polski. Występują psychiatrzy, specjaliści i asystenci zdrowienia czyli osoby, które przeszły  kryzys psychiczny i potrafią dzielić się swoimi doświadczeniami z osobami , które potrzebują wsparcia. Ważnym tematem kongresu było tworzenie nowych Centrów Zdrowia Psychicznego dzięki którym bez skierowań i bez kolejek można uzyskać indywidualne formy pomocy psychologicznej, terapeutycznej, psychiatrycznej w zależności od potrzeb. Usługi realizowane są w poradni, w domu, oddziale dziennym lub szpitalnym. Osoba potrzebująca wsparcia psychiatrycznego i terapeutycznego dostaje bezpłatną pomoc natychmiast . Obecnie  istnieją 33 tego typu ośrodki w Polsce.

Bardzo interesujący referat pn. „Język i zdrowie psychiczne”  wygłosił prof. Jerzy Bralczyk zwracając uwagę na stygmatyzującą rolę słów w odniesieniu do zdrowia psychicznego.

Na scenie pojawiła się także  znana pisarka Katarzyna Grochola z bardzo ważnym i poruszającym przemówieniem  dotyczącym samobójstw w Polsce.

Głos zabrała również  Dyrektor przasnyskiego MOPS  Joanna Cieślik kierując pytania dotyczące roli pomocy społecznej w działaniach Centrów Zdrowia Psychicznego.

To był ważny i obfitujący w ciekawe informacje  dzień dla uczestników Kongresu.


 

Wersja do druku
« inne aktualności

ePUAP

Karta Dużej Rodziny

Centrum Aktywności Lokalnej

Urząd Miasta Przasnysz

Niebieska Linia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Dobry Wolontariat