Witamy na stronie Potencjały Nowe formy kapitału społecznego w gminie miejskiej Przasnysz
O projekcie
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych realizuje projekt w partnerstwie z OSI CompuTrain Sp. z o.o., Gminą Miastem Przasnysz.
Termin realizacji: 01 lutego 2017 r. – 31 maja 2022 r.
Zespół realizujący: dr Dariusz Zalewski — kierownik projektu, dr Elżbieta Bojanowska, prof. zw. dr hab. Stanisława Golinowska, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Frieske, dr Kinga Pawłowska, dr Krzysztof Podwójcic, mgr Mateusz Trochymiak.
Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i włączenie do polityki innowacyjnego modelu interwencji ukierunkowanej na ograniczenie dynamiki wielowymiarowo rozumianego ubóstwa i wykluczenia społecznego przez zmianę schematów poznawczych odbiorców, zgodnie z założeniami i z wykorzystaniem technik ekonomii behawioralnej. Projektowany model ma na celu zahamowanie tych procesów przez zmianę modeli mentalnych osób narażonych na oddziaływanie procesów marginalizacji społecznej – dotyczy to przede wszystkich rodzin, w których procesy te obejmują dwie lub trzy generacje. Główny rezultat projektu to poprawa skuteczności działań w zakresie wyrównywania szans życiowych dzieci i młodzieży na obszarach o uśpionym kapitale społecznym w oparciu o opracowany innowacyjny model zmiany schematów poznawczych i zmniejszenia psychologicznych i społecznych kosztów związanych z dziedziczeniem ubóstwa. W założeniach model obejmuje oddziaływanie bezpośrednie w rodzinach problemowych ukierunkowane na dzieci i młodzież (przy pomocy asystenta rodziny), oraz wykorzystanie technik pracy w grupach i aktywizację środowiskową. Ważnym elementem modelu jest też tzw. ‘blended learning’ łączący tradycyjne i cyfrowe techniki nauczania (z wykorzystaniem społecznościowej platformy elearningowej). Źródło finansowania: POWR Działanie 4.1 Innowacje społeczne.